Skip to content

3252 Sea View RoadLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jul 27, 2020

Property Information

Block1111
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class23
Description1F
Dwellings1
ZoningRB2
Sq Footage816
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$870,000
66%
Improvement Value:$454,700
34%
Total Assessment$1,324,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,123+5.2%
2024$22,931+16.6%
2023$19,669+0.4%
2022$19,583+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 18053, Page 840Recorded9/15/2020

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5324, Page 720

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4589, Page 896