Skip to content

201 West Bay View DriveLavallette, NJ 08735

Built 1960

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jun 23, 2011

Property Information

Block1112.01
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1021

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage630
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,000
77%
Improvement Value:$103,500
23%
Total Assessment$454,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,419+5.2%
2024$6,102-14.9%
2023$7,169+0.4%
2022$7,138+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 14921, Page 405

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 4426, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 1960