Skip to content

3391 Heron LaneLavallette, NJ 08735

Built 2012

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 20, 2007

Property Information

Block1112.02
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1021

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage825
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,000
64%
Improvement Value:$210,400
36%
Total Assessment$580,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,569+5.2%
2024$10,047+18.0%
2023$8,517+0.4%
2022$8,480+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 13880, Page 541

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook NaN, Page NaN