Skip to content

3371 Heron LaneLavallette, NJ 08735

Built 2021

Last Sale Date
Mar 22, 1988

Property Information

Block1112.02
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1021

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage700
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,000
64%
Improvement Value:$210,300
36%
Total Assessment$580,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,567+5.2%
2024$10,045+8.9%
2023$9,223+18.4%
2022$7,789+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 47042, Page 657