Skip to content

3359 Heron LaneLavallette, NJ 08735

Built 2008

Last Sale Date
Mar 2, 1989

Property Information

Block1112.02
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1021

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage986
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,000
66%
Improvement Value:$197,100
34%
Total Assessment$587,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,691+5.2%
2024$10,163+9.9%
2023$9,243+0.4%
2022$9,203+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4742, Page 625