Skip to content

3352 Sunset LaneLavallette, NJ 08735

Built 2016

Last Sale Price
$482,500
Last Sale Date
Jul 27, 2012

Property Information

Block1112.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1021

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage912
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,000
51%
Improvement Value:$356,000
49%
Total Assessment$726,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,220+5.2%
2024$12,567+28.2%
2023$9,802+0.4%
2022$9,759+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$482,500
DeedBook 15273, Page 1872

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 12550, Page 61

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 11985, Page 95

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5725, Page 6

Property Sale

Sale
$65,500
DeedBook 3999, Page 599