Skip to content

3364 Sunset LaneLavallette, NJ 08735

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2015

Property Information

Block1112.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1021

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage828
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,000
62%
Improvement Value:$227,100
38%
Total Assessment$597,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,873+5.2%
2024$10,336+13.4%
2023$9,111+0.4%
2022$9,071+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 11445, Page 1878

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4328, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1953