Skip to content

3336 Teal LaneLavallette, NJ 08735

Built 2016

Owner
---
Last Sale Price
$1,085,000
Last Sale Date
May 13, 2025

Property Information

Block1112.05
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1021

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage1,166
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$370,000
49%
Improvement Value:$378,900
51%
Total Assessment$748,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,637+5.2%
2024$12,963+32.4%
2023$9,792+0.4%
2022$9,749+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,085,000
Sq Ft1,166DeedBook 20023, Page 1669Recorded5/28/2025

Property Sale

Sale
$875,000
Sq Ft1,166DeedBook 19057, Page 1571Recorded6/8/2022

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$521,000
DeedBook 14155, Page 950

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 11886, Page 1156

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook 10747, Page 727