Skip to content

3333 Teal LaneLavallette, NJ 08735

Built 2018

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
May 14, 2004

Property Information

Block1112.06
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1021

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage864
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,000
49%
Improvement Value:$385,300
51%
Total Assessment$755,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,754+5.2%
2024$13,074+30.1%
2023$10,050+0.4%
2022$10,006+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 12106, Page 1131

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook NaN, Page NaN