Skip to content

3300 Moonrise LaneLavallette, NJ 08735

Built 2003

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Oct 11, 2021

Property Information

Block1112.07
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1021

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage1,137
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$510,000
66%
Improvement Value:$257,500
34%
Total Assessment$767,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,976+5.2%
2024$13,285+17.1%
2023$11,350+0.4%
2022$11,300+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft1,137DeedBook 18736, Page 263Recorded10/21/2021

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,137DeedBook 16463, Page 558Recorded7/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook NaN, Page NaN