Skip to content

3324 Moonrise LaneLavallette, NJ 08735

Built 2012

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Apr 19, 1996

Property Information

Block1112.07
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1021

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage924
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,000
50%
Improvement Value:$371,100
50%
Total Assessment$741,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,495+5.2%
2024$12,828+26.1%
2023$10,170+0.4%
2022$10,126+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5362, Page 21