Skip to content

3345 Moonrise LaneLavallette, NJ 08735

Built 1960

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Feb 7, 2005

Property Information

Block1112.08
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1021

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage680
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,000
62%
Improvement Value:$230,100
38%
Total Assessment$600,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,928+5.2%
2024$10,388+15.6%
2023$8,985+0.4%
2022$8,946+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 12473, Page 628

Property Sale

Sale
$477,000
DeedBook 12089, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1960