Skip to content

3341 Moonrise LaneLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$688,000
Last Sale Date
Aug 26, 2007

Property Information

Block1112.08
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1021

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage936
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,000
51%
Improvement Value:$352,500
49%
Total Assessment$722,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,157+5.2%
2024$12,506+24.5%
2023$10,045+0.9%
2022$9,951+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$688,000
DeedBook 13764, Page 137

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5097, Page 857