Skip to content

358 Stuart AvenueToms River, NJ 08755

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 2, 2021

Property Information

Block120.01
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage880
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
41%
Improvement Value:$154,500
59%
Total Assessment$263,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,801+5.3%
2024$4,561+13.3%
2023$4,027+0.4%
2022$4,009+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$151,100

From:

To:

Sq Ft880DeedBook 16155, Page 1904Recorded8/7/2015

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 10046, Page 1944

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4737, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1958