Skip to content

350 Stuart AvenueToms River, NJ 08755

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2022

Property Information

Block120.01
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage880
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
45%
Improvement Value:$133,100
55%
Total Assessment$240,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,375+5.3%
2024$4,156+4.0%
2023$3,997+0.4%
2022$3,979+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft880DeedBook 19117, Page 894Recorded7/29/2022

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft880DeedBook 16475, Page 292Recorded8/10/2016

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 11629, Page 375

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 5668, Page 698

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook 3607, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1958