Skip to content

2114 Robin LaneToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 5, 2022

Property Information

Block120.03
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,024
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
41%
Improvement Value:$150,900
59%
Total Assessment$253,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,626+5.3%
2024$4,395-0.3%
2023$4,409+0.4%
2022$4,390+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4132, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1959