Skip to content

2122 Robin LaneToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2003

Property Information

Block120.03
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage880
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
44%
Improvement Value:$140,900
56%
Total Assessment$251,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,590+5.3%
2024$4,360-2.3%
2023$4,461+0.4%
2022$4,442+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3877, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 1959