Skip to content

2130 Dover Pines AvenueToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 1996

Property Information

Block120.05
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,080
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
36%
Improvement Value:$188,300
64%
Total Assessment$294,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,362+5.3%
2024$5,094-0.7%
2023$5,131+0.4%
2022$5,108+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$63,785
DeedBook 5022, Page 759

Property Built

Built

Year Built: 1959