Skip to content

330 Terry LaneToms River, NJ 08755

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2024

Property Information

Block120.05
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,607
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
33%
Improvement Value:$204,800
67%
Total Assessment$307,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,608+5.3%
2024$5,328+5.1%
2023$5,068+0.4%
2022$5,046+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$432,000
Sq Ft1,607DeedBook 19029, Page 279Recorded5/13/2022

Property Built

Built

Year Built: 1967