Skip to content

2139 Robin LaneToms River, NJ 08755

Built 1958

Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
Dec 9, 2010

Property Information

Block120.05
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,390
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
37%
Improvement Value:$178,400
63%
Total Assessment$284,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,182+5.3%
2024$4,923+4.7%
2023$4,701+0.4%
2022$4,681+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 14782, Page 1933

Property Sale

Sale
$123,100
DeedBook 14545, Page 588

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 5614, Page 611

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4829, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1958