Skip to content

232 Route 70Toms River, NJ 08755

Built 2006
Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jan 20, 2023

Property Information

Block120.10
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class10
Description1B
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage2,923
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$750,000
57%
Improvement Value:$565,400
43%
Total Assessment$1,315,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,967+5.3%
2024$22,770-17.0%
2023$27,436+0.4%
2022$27,315+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft2,923DeedBook 19282, Page 987Recorded1/24/2023

Property Built

Built

Year Built: 2006