Skip to content

308 Audrey AvenueToms River, NJ 08755

Built 1990

Last Sale Price
$574,900
Last Sale Date
Dec 13, 2023

Property Information

Block120
Lot3.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,854
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,400
41%
Improvement Value:$306,900
59%
Total Assessment$517,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,425+5.3%
2024$8,954+5.6%
2023$8,476+0.4%
2022$8,438+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$574,900
Sq Ft2,854DeedBook 19567, Page 1542Recorded12/22/2023

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft2,854DeedBook 18717, Page 1908Recorded10/12/2021

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 13228, Page 1740

Property Built

Built

Year Built: 1990