Skip to content

2168 Whitesville RoadToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2019

Property Information

Block124
Lot1.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR800
Sq Footage2,578
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,000
46%
Improvement Value:$286,600
54%
Total Assessment$533,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,722+5.3%
2024$9,237-5.4%
2023$9,765+0.4%
2022$9,722+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft2,578DeedBook 17535, Page 988Recorded7/15/2019

Property Sale

Sale
$260,380
DeedBook 11176, Page 995

Property Built

Built

Year Built: 2002