Skip to content

127 Nobility CourtToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Sep 18, 2019

Property Information

Block124
Lot1.17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR800
Sq Footage2,587
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,000
37%
Improvement Value:$372,400
63%
Total Assessment$593,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,812+5.3%
2024$10,272+0.7%
2023$10,197+0.4%
2022$10,152+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft2,587DeedBook 17620, Page 117Recorded9/25/2019

Property Sale

Sale
$503,900

From:

To:

Sq Ft2,587DeedBook 16979, Page 1755Recorded12/27/2017

Property Sale

Sale
$238,130
DeedBook 11223, Page 526

Property Built

Built

Year Built: 2002