Skip to content

499 Brentwood AvenueToms River, NJ 08755

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2013

Property Information

Block13.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage5,106
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
20%
Improvement Value:$827,900
80%
Total Assessment$1,037,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,911+5.3%
2024$17,966+10.0%
2023$16,339+0.4%
2022$16,267+6.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$662,898
DeedBook 12650, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 2005