Skip to content

451 Brentwood AvenueToms River, NJ 08755

Built 2015

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 8, 2021

Property Information

Block13.01
Lot17.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description5440
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage5,440
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,000
24%
Improvement Value:$803,500
76%
Total Assessment$1,059,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,304+5.3%
2024$18,340+10.7%
2023$16,562+0.4%
2022$16,489+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

Sq Ft5,440DeedBook 16718, Page 400Recorded4/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 15787, Page 339Recorded4/22/2014