Skip to content

449 Brentwood AvenueToms River, NJ 08755

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$1,900,000
Last Sale Date
Nov 24, 2025

Property Information

Block13.01
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage4,368
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,000
29%
Improvement Value:$563,700
71%
Total Assessment$798,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,552+5.3%
2024$13,826+9.9%
2023$12,582+0.4%
2022$12,527+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,900,000
Sq Ft4,368DeedBook 20210, Page 15Recorded11/26/2025

Property Sale

Sale
$474,395
DeedBook 11935, Page 929

Property Built

Built

Year Built: 2003