Skip to content

425 Brentwood AvenueToms River, NJ 08755

Built 2005

Last Sale Price
$661,000
Last Sale Date
Aug 15, 2018

Property Information

Block13.01
Lot23.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,699
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,000
26%
Improvement Value:$633,600
74%
Total Assessment$850,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,498+5.3%
2024$14,724+21.7%
2023$12,098+0.4%
2022$12,045+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$661,000

From:

To:

Sq Ft3,699DeedBook 17210, Page 1936Recorded8/16/2018

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft3,699DeedBook 16251, Page 1559Recorded11/25/2015

Property Sale

Sale
$576,797
DeedBook 12491, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 2005