Skip to content

417 Brentwood AvenueToms River, NJ 08755

Built 2004

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Jun 5, 2019

Property Information

Block13.01
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,686
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,000
26%
Improvement Value:$635,300
74%
Total Assessment$854,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,565+5.3%
2024$14,788+23.9%
2023$11,933+0.4%
2022$11,880+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft3,686DeedBook 17501, Page 935Recorded6/12/2019

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 15461, Page 137

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 12344, Page 1082

Property Built

Built

Year Built: 2004