Skip to content

487 Brentwood AvenueToms River, NJ 08755

Built 2003

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 3, 2017

Property Information

Block13.01
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,899
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,000
28%
Improvement Value:$557,700
72%
Total Assessment$778,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,188+5.3%
2024$13,479+29.2%
2023$10,429+0.4%
2022$10,383+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,899DeedBook 16836, Page 868Recorded8/14/2017

Property Sale

Sale
$632,500
DeedBook 12708, Page 1966

Property Sale

Sale
$404,475
DeedBook 11759, Page 1934

Property Built

Built

Year Built: 2003