Skip to content

184 Benjamin StreetToms River, NJ 08755

Built 2004

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
May 5, 2019

Property Information

Block13.01
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,725
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,000
25%
Improvement Value:$646,400
75%
Total Assessment$865,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,768+5.3%
2024$14,980+23.8%
2023$12,100+0.4%
2022$12,047+9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft3,725DeedBook 17465, Page 1062Recorded5/8/2019

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft3,725DeedBook 15689, Page 928Recorded11/19/2013

Property Sale

Sale
$477,940

From:

To:

DeedBook 12212, Page 525Recorded11/19/2013

Property Built

Built

Year Built: 2004