Skip to content

172 Benjamin StreetToms River, NJ 08755

Built 2004

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Aug 19, 2016

Property Information

Block13.01
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,420
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
27%
Improvement Value:$606,500
73%
Total Assessment$826,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,059+13.4%
2024$13,275+16.5%
2023$11,393+0.4%
2022$11,343+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft3,420DeedBook 16492, Page 172Recorded8/29/2016

Property Sale

Sale
$437,425
DeedBook 12249, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 2004