Skip to content

120 Benjamin StreetToms River, NJ 08755

Built 2004

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Aug 3, 2017

Property Information

Block13.01
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,218
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
30%
Improvement Value:$513,600
70%
Total Assessment$733,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,366+5.3%
2024$12,699+16.4%
2023$10,906+0.4%
2022$10,858+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft3,218DeedBook 16842, Page 1901Recorded8/18/2017

Property Sale

Sale
$477,050
DeedBook 12392, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 2004