Skip to content

112 Benjamin StreetToms River, NJ 08755

Built 2005

Last Sale Price
$551,000
Last Sale Date
May 26, 2016

Property Information

Block13.01
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,156
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
30%
Improvement Value:$520,700
70%
Total Assessment$740,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,496+5.3%
2024$12,822+15.2%
2023$11,129+0.4%
2022$11,080+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$551,000

From:

To:

Sq Ft3,156DeedBook 16414, Page 1114Recorded6/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$488,050
DeedBook 12399, Page 1527