Skip to content

332 Aldous StreetToms River, NJ 08755

Built 2004

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
May 8, 2014

Property Information

Block13.02
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,893
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,000
30%
Improvement Value:$515,900
70%
Total Assessment$736,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,426+5.3%
2024$12,756+21.9%
2023$10,467+0.4%
2022$10,421+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft2,893DeedBook 15806, Page 127Recorded5/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$387,375
DeedBook 11914, Page 1953