Skip to content

528 Reynolds AvenueToms River, NJ 08755

Built 2004

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block13.02
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,552
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
26%
Improvement Value:$685,900
74%
Total Assessment$925,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,870+5.3%
2024$16,027+32.2%
2023$12,128+2.6%
2022$11,816+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft3,552DeedBook 18048, Page 636Recorded9/10/2020

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft3,552DeedBook 16684, Page 1049Recorded3/15/2017

Property Sale

Sale
$509,779
DeedBook 11994, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 2004