Skip to content

103 Benjamin StreetLakewood, NJ 08701

Built 2004

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Jul 26, 2018

Property Information

Block13.02
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,104
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,400
25%
Improvement Value:$657,500
75%
Total Assessment$871,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,886+5.3%
2024$15,093+11.4%
2023$13,544+0.4%
2022$13,485+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft4,104DeedBook 17202, Page 1115Recorded8/8/2018

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 13435, Page 1845

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$715,322
DeedBook 11943, Page 1734