Skip to content

2485 Whitesville RoadToms River, NJ 08755

Built 2004

Last Sale Price
$599,900
Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block13.02
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,585
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
27%
Improvement Value:$581,600
73%
Total Assessment$791,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,423+5.3%
2024$13,703+12.4%
2023$12,193+0.4%
2022$12,139+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$599,900

From:

To:

Sq Ft3,585DeedBook 16434, Page 105Recorded6/29/2016

Property Sale

Sale
$541,880
DeedBook 12008, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 2004