Skip to content

383 Brentwood AvenueToms River, NJ 08755

Built 2003

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Oct 18, 2017

Property Information

Block13.02
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,584
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
32%
Improvement Value:$475,700
68%
Total Assessment$695,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,676+5.3%
2024$12,043+26.5%
2023$9,520+0.4%
2022$9,478+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft2,584DeedBook 16912, Page 1741Recorded10/23/2017

Property Sale

Sale
$166,086

From:

To:

Sq Ft2,584DeedBook 15845, Page 1959Recorded7/10/2014

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 11701, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 2003