Skip to content

378 Brentwood AvenueToms River, NJ 08755

Built 2003

Last Sale Price
$568,000
Last Sale Date
Oct 6, 2016

Property Information

Block13.03
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,622
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
26%
Improvement Value:$643,500
74%
Total Assessment$871,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,879+5.3%
2024$15,086+16.0%
2023$13,007+0.4%
2022$12,950+14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$568,000

From:

To:

Sq Ft3,622DeedBook 16539, Page 601Recorded10/14/2016

Property Sale

Sale
$411,400
DeedBook 11761, Page 1378

Property Built

Built

Year Built: 2003