Skip to content

390 Brentwood AvenueToms River, NJ 08755

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Feb 21, 2025

Property Information

Block13.03
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,173
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,000
28%
Improvement Value:$583,800
72%
Total Assessment$810,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,773+12.4%
2024$13,147+18.5%
2023$11,096+0.4%
2022$11,047+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,600,000
Sq Ft3,173DeedBook 19941, Page 114Recorded2/28/2025

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft3,173DeedBook 19575, Page 33Recorded1/4/2024

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft3,173DeedBook 15853, Page 41Recorded7/21/2014

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 14680, Page 373

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 14497, Page 624

Property Sale

Sale
$447,550
DeedBook 11811, Page 1790

Property Built

Built

Year Built: 2003