Skip to content

474 Brentwood AvenueToms River, NJ 08755

Built 2003

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jul 17, 2017

Property Information

Block13.03
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,829
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,000
31%
Improvement Value:$492,400
69%
Total Assessment$714,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,016+5.3%
2024$12,366+31.4%
2023$9,410+0.4%
2022$9,369+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,829DeedBook 16811, Page 878Recorded7/24/2017

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,829DeedBook 16137, Page 929Recorded7/17/2015

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 13411, Page 191

Property Sale

Sale
$372,150
DeedBook 11738, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 2003