Skip to content

400 Brentwood AvenueToms River, NJ 08755

Built 2003

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 27, 2018

Property Information

Block13.03
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,572
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
31%
Improvement Value:$483,500
69%
Total Assessment$703,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,818+5.3%
2024$12,178+29.2%
2023$9,427+0.4%
2022$9,386+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,572DeedBook 17319, Page 1026Recorded12/4/2018

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 15117, Page 1236

Property Sale

Sale
$342,500
DeedBook 11766, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 2003