Skip to content

394 Brentwood AvenueToms River, NJ 08755

Built 2003

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 15, 2018

Property Information

Block13.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,579
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,000
28%
Improvement Value:$570,600
72%
Total Assessment$792,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,441+8.7%
2024$13,291+19.6%
2023$11,114+1.9%
2022$10,908+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft3,579DeedBook 17215, Page 1481Recorded8/21/2018

Property Sale

Sale
$477,750

From:

To:

Sq Ft3,579DeedBook 17127, Page 548Recorded5/25/2018

Property Sale

Sale
$576,800
DeedBook 13560, Page 993

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 12830, Page 1753

Property Sale

Sale
$388,850
DeedBook 11737, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 2003