Skip to content

550 Reynolds AvenueToms River, NJ 08755

Built 2004

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Feb 19, 2020

Property Information

Block13.05
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,601
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
26%
Improvement Value:$654,000
74%
Total Assessment$878,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,997+5.3%
2024$15,198+27.6%
2023$11,913+0.4%
2022$11,861+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft3,601DeedBook 17800, Page 1645Recorded2/26/2020

Property Sale

Sale
$482,000

From:

To:

Sq Ft3,601DeedBook 16072, Page 158Recorded5/5/2015

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 14535, Page 1560

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$431,725
DeedBook 11919, Page 221