Skip to content

233 Benjamin StreetToms River, NJ 08754

Built 2004

Last Sale Price
$673,000
Last Sale Date
Jul 17, 2019

Property Information

Block13.05
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,154
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
28%
Improvement Value:$553,600
72%
Total Assessment$773,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,095+14.1%
2024$12,351+17.9%
2023$10,479+0.4%
2022$10,433+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$673,000
Sq Ft3,154DeedBook 17548, Page 527Recorded7/25/2019

Property Sale

Sale
$439,915
DeedBook 11992, Page 1690

Property Built

Built

Year Built: 2004