Skip to content

139 Benjamin StreetToms River, NJ 08755

Built 2004

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Aug 3, 2018

Property Information

Block13.08
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,406
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,000
29%
Improvement Value:$540,900
71%
Total Assessment$759,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,845+5.3%
2024$13,154+17.0%
2023$11,241+0.4%
2022$11,192+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft3,406DeedBook 17221, Page 361Recorded8/27/2018

Property Sale

Sale
$475,375
DeedBook 12315, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 2004