Skip to content

517 Reynolds AvenueToms River, NJ 08755

Built 2004

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jun 6, 2016

Property Information

Block13.08
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,854
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
26%
Improvement Value:$648,300
74%
Total Assessment$876,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,966+5.3%
2024$15,169+18.3%
2023$12,825+3.7%
2022$12,363+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft3,854DeedBook 16416, Page 209Recorded6/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$451,300
DeedBook 11910, Page 119