Skip to content

535 Reynolds AvenueToms River, NJ 08755

Built 2004

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jan 9, 2018

Property Information

Block13.08
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,715
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
26%
Improvement Value:$636,000
74%
Total Assessment$861,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,687+5.3%
2024$14,904+12.1%
2023$13,299+0.4%
2022$13,241+19.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft3,715DeedBook 17002, Page 623Recorded1/19/2018

Property Sale

Sale
$508,000

From:

To:

Sq Ft3,715DeedBook 16941, Page 1104Recorded11/16/2017

Property Sale

Sale
$670,000
DeedBook 12716, Page 1714

Property Sale

Sale
$525,650
DeedBook 11914, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 2004