Skip to content

606 Brower AvenueToms River, NJ 08755

Built 2004

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Aug 14, 2017

Property Information

Block13.08
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage4,085
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,000
26%
Improvement Value:$646,200
74%
Total Assessment$877,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,983+5.3%
2024$15,184+15.3%
2023$13,174+0.4%
2022$13,116+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft4,085DeedBook 16841, Page 1523Recorded8/17/2017

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 14636, Page 1034

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 13151, Page 1400

Property Sale

Sale
$669,290
DeedBook 12203, Page 1117

Property Built

Built

Year Built: 2004